Na današnji dan ( 23. 05.) 1942. piloti tadašnje NDH Franjo Kluz avionom Potez 25 i Rudolf Rudi Čajavec avionom Breguet 19 sa mehaničerem Milutinom Jazbecom sletili su na aerodrum Urije kod Prijedora među partizane na oslobođenu teritoriju. To je bio začetak stvaranja partizanskog avijacije , te jedinstven slučaj u svijetu, da je pokret otpora u okupiranoj zemlji posjedovao vlastitu avijaciju.
Banjalučki fotograf Slobodan Rašić malom izložbom i simboličnom demonstracijom leta Banja Luka – Prijedor obilježio je ovaj događaj u banjalučkom parku Petar Kočić .
Na svom prvom borbenom letu na Breguet 19 Rudi Čajavec je bacao letke iznad Banje Luke i napao aerodrum “ Zalužani” sa kojeg je prebjegao u partizane.
Odlikovan je Spomenicom 1941., Ordenom narodnog heroja 1951. i Ordenom zasluga za narod prvog reda.
Njemu u čast, u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji pojedina poduzeća nosila su njegovo ime. Tako je 1950. godine, osnovana fabrika elektroničke opreme i uređaja u Banjoj Luci, nosila ime “Rudi Čajavec”. Ova fabrika danas više ne postoji , a na mjestu gdje se ona nalazila danas se nalaze razni tržni centri , prodavnice i sjedišta političkih stranaka.
Franjo Kluz je kao partizanski kapetan izveo je desetine borbenih letova , a poginuo je 14. Septembra 1944 , kao vođa četvorke “ Spitfajera” , prilikom napada luke u Omišu. Narodnim herojem proglašen je 18. maja 1948. godine ukazom Narodne skupštine FNRJ.
Zahvaljujući Fondaciji Rosa Luxemburg , u povodu 71 godišnjice od osnivanja fabrike “ Rudi Čajavec “ , Radnička Solidarnost je 2021. organizirala dvije izložbe u Tuzli i Banjaluci radi podsjećanja na uspon i pad ove fabrike koja je na svom vrhuncu upošljavala više od 10 hiljada radnika