Šta je nevladin sektor ? Kako se finansira ? Ko ih finansira ? Ko u njemu radi ? Kako žive ljudi koji u njemu rade ?
Sve su ovo pitanja koja su u posljednje vrijeme u Bosni i Hercegovini postala interesantna, a posebno vlastima u entitetu Republika Srpska . Vlasti ovog bh entiteta najavljuju donošenje Zakona o nevladinim organizacijama jer ih posebno zabrinjavaju one nevladine organizacije koje se finansiraju iz inostranstva, pa bi trebale biti označene kao strani agenti.
S druge strane vlasti u Bosni i Hercegovini najviše finansiraju nevladine organizacije , a novac u pravilu dijele sportskim organizacijama , za projekte socijalne usluge , boračko-invalidska udruženja i medije koji njima odgovaraju . Novac za projekte donira se na nivou države BiH , entiteta , kantona i lokalnih zajednica. Ta sredstva se uglavnom troše netransparentno.
Vladine institucije treba više da rade na regulaciji i transparentnosti tog procesa sa jasnim kriterijumima o tome ko dobija novac, zašto te koje su rezultate postigli.
Nevladine organizacije također moraju, da urade više na svojoj transparentnosti, da javno izvještavaju o tome od koga dobijaju novac.
Kako bi javnost bolje razumjela rad nevladinih organizacija, donosimo razgovor koji je vodio Husein Oručević sa projekt menadžerom OKC Abrašević iz Mostara Vladimirom Ćorićem.
Projekat realizovan u saradnji sa njemačkom fondacijom Rosa Luxemburg