Smrt 15 ljudi, uzrokovana padom nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, pokrenula je talas građanskog bunta u Srbiji koji traje već sedmicama. Na protestima u nedjelju, 100.000 građana okupilo se na beogradskoj Slaviji zahtijevajući odgovornost i transparentnost.
Među njihovim zahtjevima su objava kompletne dokumentacije o renoviranju nadstrešnice, sankcionisanje odgovornih za tragediju te ispunjenje zahtjeva studenata koji su u blokadi. Proteste, koje su organizovali poljoprivrednici i studenti, podržavaju svi oni koji žele život dostojan čovjeka.
Međutim, reakcije vlasti i medija nisu umanjile razočaranje građana. RTS je demonstrante nazvao plaćenicima, dok ih estradna umjetnica Jelena Karleuša optužuje za neznanje i pokušaj izbjegavanja ispita. Premijer ih opisuje kao “uličare”. Uprkos tome, studenti ostaju nepokolebljivi, a uz njih je stalo stotine hiljada ljudi širom Srbije, od kojih su mnogi podržali i nedjeljne proteste u Beogradu.
Podrška studenata i građana iz cijele zemlje.
Građani koji izlaze na ulice jasno poručuju da su uz istinu, pravdu i normalan život. Među njima su i brojni glumci i umjetnici, koji svojim prisustvom i glasom daju dodatnu težinu ovim protestima.
Gdje je Bosna i Hercegovina?
Dok se u Srbiji protesti šire u Bosni i Hercegovini vlada tišina. U Zagrebu su građani izašli na ulice nakon tragedije u osnovnoj školi, ali u BiH ni smrt 18 osoba, koje su nastradale zbog urušavanja ilegalnog kamenoloma u Donjoj Jablanici, nije izazvala sličan bunt. Apatija i administrativna podijeljenost dodatno otežavaju organizovanje nezadovoljnih građana i studenata u BiH.
Umjesto protesta zbog izostanka odgovornosti za vlastite tragedije, studenti u Sarajevu planiraju organizovati skup podrške beogradskim kolegama. Sličan potez ranije su napravili i studenti iz Banje Luke. Ovaj paradoks pokazuje duboko ukorijenjenu letargiju i nesposobnost da se suoče s problemima unutar vlastite države.
Građani Bosne i Hercegovine, čini se, i dalje čekaju da neko drugi vodi borbu umjesto njih.