Nigdje drugdje u Evropi kao u Bosni i Hercegovini (BiH) ne može se naći tako veliki broj netaknutih i divljih rijeka i kraških ponornica.
Kažu da si rijeke BiH naše najveće bogatstvo, međutim one su posljednjih godina pod stalnom prijetnjom zbog izgradnju velikog broja hidroelektrana.
Poseban problem postale su male hidroelektrane koje se grade na skoro svakoj rijeci u Bosni i Hercegovini . Ove hidroelektrane prema mišljenju ekologa nanose ogromnu štetu našoj prirodi, ekonomiji i lokalnim zajednicama koje su direktno vezane za ove rijeke. Zbog toga je u Bosni i Hercegovini nastao čitav građanski pokret za zaštitu rijeka.
Centar za životnu sredinu iz Banja Luke se već godinama bori protiv izgradnje hidroelektrana i drugih štetnih projekata i zalaže se za unapređenje energetske efikasnosti i veće korištenje drugih obnovljivih izvora energije koji su manje štetni, poput vjetra i solara».
O trenutnom stanju u Bosni i Hercegovini oko izgradnje mini hidroelektrana , šta je do sada urađeno te šta se još može uraditi da bi se zaštitile rijeke razgovarali smo sa potpredsjednicom Centra za životnu sredinu Jelenom Ivanić.